Nové album
This House Is Not For Sale
(4.11.2016)
koupit album
recenze
texty písní


Bude se někdy opakovat Strahov 1993?
přidáno 8.4.2006

Anotace: Tento článek volně navazuje na novinkový článek s otázkou v titulu "Již brzy bude koncert Bon Jovi v ČR nebo SR?", který jsem uveřejnil zkraje tohoto roku. Tímto děkuji Honzovi, že obětoval čas pro sepsání těchto řádku do formy článku, který vám právě předkládám. V článku se dozvíte informace, jak vzdálení jsme od toho, aby k nám Bon Jovi někdy dorazili. Novinkový článek je to trošku delší, ale každopádně stojí za to si ho přečíst. Dave

O tom jak už brzy (ne)bude koncert Bon Jovi v ČR/SR a o koncertě na Strahově

     V roce 2002 jsem pátral po nějakých informacích o Strahovském koncertě. V té době jsem o tom vlastně nevěděl vůbec nic. Při svém pátrání jsem narazil na jednoho člověka, hudebního fandu jako jsem já, který je ale o hodně zběhlejší a znalejší, který na tomto koncertě byl. Dále mi psal o tom jak je to s pořádáním koncertů v souvislosti se zrušeným koncertem v ČR v 1995 a o jeho dojmech z koncertu BJ v Paříži v 1996. V těchto dnech mě napadlo se ho přeptat, jak by to asi bylo s případným koncertem BJ v současnosti a zda je to podle něj reálné či ne. Myslím že jsou to velice zajímavé informace.

     Občas píše nějaké články do hudebních médií. Na to že BJ nikdy neobdivoval, je zná myslím celkem dobře. Bude to trochu divný článek, protože to budou vlastně maily, které jsou odpověďmi na ty mé. Popisuje to podle paměti, takže si vše nepamatuje do detailu a podle svých vlastních zkušeností (pro rejpaly).

Tohle bude první mail (2002), ve kterém popisuje strahovský a pařížský koncert

     Už je to dávno, seznam skladeb z Prahy ti neřeknu, ale je jasné, že hráli vedle osvědčených hitů i písničky z Keep the faith, což byla tehdy myslím novinka. Stál jsem hned pod pódiem, takže jsem skupině viděl velmi dobře do tváře, měl jsem perfektní zvuk a celé to bylo perfektní, byla poměrně zima, Jon měl svetr a ostatní takový dlouhý kabáty. Před písničkou Blaze of glory se Jon zeptal: "Are there any cowboys in Czechoslovakia?"

     Na koncertě bylo skutečně málo lidí, na tom obrovském prostoru Strahova to bylo dost vidět. Byl jsem tam na všech ostatních velkých koncertech, tohle tam nepatřilo. Už ani nevím, kdo to pořádal, propagace byla nulová, situace v médiích byla podstatně jiná, než je dnes, byla ještě poptávka po velkých koncertech, nechápu, jak to že tam nikdo nepřišel. Od Rolling Stones, Pink Floyd (to bylo vyprodané) nebo Guns N Roses (tam bylo lidí jen o něco víc než na Bon Jovi) se to také lišilo tím, že pódium bylo před hlavní tribunou. Tzn., že ta tribuna byla za pódiem a lidi stáli na ploše, někteří až dost vzadu na těch ochozech, co ale viděli nevím. Já jsem se tehdy dostal do zákulisí proto, že jsem tehdy pracoval v jednom rádiu a měl jsem od pořadatele akreditaci, kolik stál lístek tedy nevím, myslím, že tak 400 - 500,-.

     Taky jsme na to dělali v rádiu reklamu a měl jsem kontakt na jejich management, s tím jsem se spojil, ti mne odkázali na Lejster and Dickson do Londýna, což byla asi jakási další produkce, která měla na starosti s Coca Colou propagaci celého turné. Tak jsem se dostal pod záminkou rozhovoru s Billy Idolem (ten to otevíral) dovnitř. Hned mne ale chtěli vyhodit, ale potkal jsem tam securiťáka Boba Bendera, se kterým jsem se trochu znal z Brna, kde jsem ten rok pracoval v produkci koncertu Metallica. Ten mne tam tedy nechal (v r. 95 jsem ho zase potkal v Paříži, kde dělal ochranku Rolling Stones). Tak jsem se protáhl do jídelny, dal si nějaký pití a ovoce (venku byla fakt zima) a právě tam přicházeli Bon Jovi na jídlo. Tam jsem tehdy zdravil Samboru "Hi Richie !". Je to pořád slušnej kluk a sláva mu ještě nezamlžila zrak a fanoušky nepřehlíží. Odpověděl s úsměvem: "Hi", ale byli tam jejich zaměstnanci, tak jsem na sebe nemohl upozorňovat nějakým vybavováním atd. Pak jsem šel na koncert, bylo to dost dobrý. Ale žádný fotky nebo něco podobnýho nemám.

     V Paříži jsem byl jako doprovod skupiny českých a slovenských novinářů na koncertě Rolling Stones. Odvážel jsem je na koncert a pak zpět do hotelu. O tom, že budou hrát Bon Jovi jsem se dozvěděl až na místě. Sledovali jsme je z VIP tribuny, která byla ale tak trochu bokem, to je možná důvod, proč jsme měli tak blbej zvuk. I když asi ne, když hráli Stones, bylo to perfektní. Opravdu, Bon Jovi hráli tak, že to vypadalo, jako kdyby je někdo imitoval. Hrozný, nemohl jsem skoro nic poznat, a to znám jejich písničky dost dobře. Potom seděli pod náma na tribuně, viděl jsem Evu Herzigovou s Ticem a ještě klávesáka. Bylo tam ale hodně lidí a taky pak byla tma, nebyl ani čas. Stones byli fantastičtí, stadion byl úplně plnej. Oba večery, hráli totiž dva dny (Bon Jovi taky).

Druhý mail (také 2002) je odpovědí na to proč se ruší koncerty (v souvislosti se zrušeným koncertem v 1995)

     Ještě k tomu, jak a proč se ruší koncerty. Veškerá turné se plánují dlouho dopředu, třeba i rok. Tzn., že dnes už pořadatelé v Praze asi ví, co bude v létě nebo minimálně, co bude na jaře. Promotér turné s každým pořadatelem sjedná cenu (v dolarech), za kterou kapela do Prahy přijede a většinou si takovou cenu vyinkasuje předem (Rolling Stones požadovali milion dolarů). Někdy ne a je dohodnuto, že peníze budou zaplaceny poté, co se vybere za vstupenky. Jestliže ale není o kapelu zájem a vstupenky se neprodávají, je to i důvodem, proč se koncert ruší. Nic jiného neexistuje. Samotná kapela co koncerty nesjednává, má na to svou agenturu, která to pochopitelně dělá za peníze, které dostane od pořadatele. Zisk zůstane agentuře a zbytek jde kapele. Tedy čím víc koncertů, tím víc peněz. A nebo když jde o skutečnou superhvězdu jako je např. Madonna nebo Paul McCartney, tak ti mají koncertů málo (moc se jim jezdit nechce), ale požadují obrovské honoráře. Proto zde ani jednou nehráli, naši pořadatelé by jim nemohli ze vstupného zaplatit.

    Občas se stane, že z důvodu onemocnění kapela koncert zruší, to ale může vést ke krachu pořadatelské agentury, která totiž má vybrané peníze ze vstupenek, nyní je musí vracet, ale už nacpala třeba statisíce do reklamy. To se stalo 2x s REM v roce 95, když se zastřelil Cobain o rok dříve, tzn. Nirvana, zrušení Manic Street Preachers taky v tom roce, ZZ Top v Brně před cca 2 lety atd. Pro nezájem se nekonal koncert Eurythmics, Eros Ramazzotti a pár dalších. These Days nebylo úspěšné, je možné, že o Bon Jovi zase u nás skoro nikdo nestál.

Třetí mail je o pořádání koncertu BJ v současnosti

     Přečetl jsem si odpovědi těch koncertních agentur a je mi jasné, jak to je. V jedné z nich se píše o agentovi. Tím rozuměj zástupce koncertní agentury, který oslovuje dlouho dopředu všechny možné promotéry a nabízí jim koncert Bon Jovi. Kapela jako taková s tím nemá nic společného, od toho má management, který má smlouvu s agentem, který pro ně koncerty za danou cenu zajistí. Až je to dojednáno, data turné se zveřejní a jede se. Když je někde volno, lze doplnit show. Vše je spočítáno a není důvod někomu dávat slevu (jako třeba Čechoslovákům v Praze 1990, když přijeli skoro zadarmo Rolling Stones).

     Bon Jovi jsou v zahraničí stále velice slavní a plní stadiony (aspoň si to myslím). U nás je to ale jinak a upřímně pochybuji, že by dokázali vyprodat T-Mobile Arénu nebo třeba Sazku. 35000 vstupenek je v pohodě v Německu, zde astronomická cifra (v Holešovicích je kapacita asi 13000 a nevím, kdy tam bylo naposledy plno), kterou si žádný pořadatel neriskne. Honorář se platí předem a vše záleží na úspěchu propagace a postavení kapely u nás, což se promítne v prodejnosti vstupenek. Bon Jovi u nás dnes bohužel osloví už jen své věrné fandy, nepřijdou na ně lidé jen tak, ze zvědavosti ( protože je to momentálně trend, že je přitáhne jen jméno, nemusí to nějak extra znát. A i když jsou BJ fajn, v Čechách jsou už mimo a nutno podtrhnout, že zde nikdy nebyli nijak slavní (svou největší slávu si ke všemu odbyli před listopadem 1989 a nás to přes železnou oponu nezasáhlo). Jejich jediný koncert tenkrát na Strahově byl komerčně neúspěšný a to čeští pořadatelé ví velmi dobře. Tím pádem je nikdo za jejich cenu zvát nebude, protože lze čekat, že by se nestalo nic, co by halu vyprodalo a prodělalo by se. Pár tisíc lidí by samozřejmě přijelo, jenže co s tím potom. Podobně dopadli Simple Minds v roce 95, David Bowie v lednu následujícího, INXS + Sheryl Crow, Aerosmith atd. atd.

     Pochopitelně mé názory otiskni, jen prosím neuváděj mé jméno, nestojím o žádnou publicitu v tomto směru.

     Já znám Bon Jovi cca od roku 1986, kdy mi o nich psala kámoška z Finska, která je opravdu žrala. Dodnes mám kazety Slippery When Wet a New Jersey a je to fajn, jenže jsem nikdy nezatoužil po tom je mít na CD. Myslím si, že v očích českých rockerů to byl vždy "hair pop" a nikdy zde nezapadali do neotřesitelné kategorie Kiss, Deep Purple, Led Zeppelin atd. tzn., že zde chybí ta silná fanouškovská základna, která by koncert zajistila. Starší je nikdy nebrali vážně a mladší už mají jiné idoly.

     Jestli přijede Madonna, tak sleduj ceny vstupenek a jak to bude rychle vyprodáno. Je to prostě už pojem, které bude chtít každý vidět live, je jedno, co bude hrát a kolik to bude stát (skoro to samé bude s Rolling Stones - ti se prodávají už aspoň půl roku a neřeší se návštěvnost, ta prostě bude a hotovo). A od pasu bych se vsadil, že Madonnu ani Stones v rádiu moc nehrají. BJ jsou u nás jaksi zapomenutí nebo lépe řečeno, nikdy zde neměli tu pozici co jinde. Může za to pochopitelně absence jejich desek v 80. letech, klipy v TV, fotky a články v časopisech atd. Dnes se už hraje i jinak a masa požaduje to, co se masově valí z médií, BJ tam nejsou. O tom to je. Naštěstí ale nemáme zavřené hranice, tak neváhej a kup si včas lístek třeba do Vídně nebo někam, kde jsou zavedení a kde se nepochybuje o tom, že by se nevyplatili.

Poslední čtvrtý mail je o tom jak jsme tu kalkulovali s honorářem kapely a kolik by přišlo lidí, atd.

     No, v tom to právě je, kdo by dal za koncert kapely, která zde nemá zvuk/tradici/masivní podporu v rádiích 1500 - 2500 Kč za lístek? Skoro nikdo. Je to prostě moc a na to u nás právě není dostatečně velké publikum.

     Vem si, že nejlevnější vstupenky na Rolling Stones stojí bezmála 1000,- a v jejich případě se ale neřeší, že je znáš nebo ne, tam jdeš na pojem starý 40 let a je jaksi jedno, že v rádiu nejedou. Každý fanda rockové hudby zná jejich vyplazený jazyk a to bohatě stačí.

     Bon Jovi budou mít určitě super show, ale na to u nás neseženeš lidi, kteří by zaplnili Sazku. Fakt ne. A to každý pořadatel u nás ví a jedině z toho důvodu jejich koncert pořádat nebude. Důležitá je i prodejnost jejich CD u nás a to si může Interkoncerts lehce od Universalu zjistit. A pak se rozhoduje mezi Ericem Claptonem a Bon Jovi. Výsledek znáš. Tyhle věci jsou u nás o všeobecném povědomí hudbymilovných fandů a popularitě toho kterého umělce. Bon Jovi patří dnes v ČR jen svým fandům, široká veřejnost na ně nepůjde. Nebo - šla by, ale hala by nebyla plná.

     Takže takto vidí naše šance ... Za sebe musím říct, že jeho pohled chápu a sám mám velice velice podobný. Buď budou slavní = drazí, ale musí tu být kapela populární a žádaná, nebo bychom potřebovali BJ méně slavní = méně drazí, pak nás pár na to bude v pohodě stačit. Výsledek – obojí je nereálné.

     Ruku na srdce, kolik lidí by z vašeho okolí šlo na Kabáty a kolik na Bon Jovi…no a kolik stojí Kabáti… Jiný příklad: Iron Maiden je pro snad každého rockera/metalistu pojem a ti taky nestojí tolik co BJ, proto nemusí být hráni v rádiu a přesto na ně lidi přijdou a bude z toho velkolepá show, to ale neplatí o BJ u nás. Není to nic definitivního, ale mělo by to přispět k pochopení této situace. Proto jsem se rozhodl to zveřejnit. Na závěr bych chtěl tomuto člověku poděkovat za ochotu a vstřícnost, se kterou se mnou o BJ bavil, protože tohle od moc lidí mimo skupinu neznám.

Autor: Honza

zpět na výběr novinek


Příspěvky

Tak došla na ta slova o Madoně, sledujte ty ceny: http://www.novinky.c... Honza 1.6.2006 14:40:54
To Guiseppe: Neřekl jsem, že sem Němci nejezdí, jen to, že ta jejich ú... Honza 1.6.2006 14:47:57
To Honza: no jsou zajimave ceny listku, od 3 - 5 tisic ... ale to je s... Dave 1.6.2006 14:55:42
To je tak smutný... SM_9... Daniil 8.4.2006 16:26:56
Souhlasím, je to smutný. Na BJ bych v Pha nebo v Bratislavě šel, ale t... Pajann 8.4.2006 17:17:35
Je to strašný, ale víc než pravda. SM_9 SM_J... Shenanigans11 8.4.2006 17:27:16
Po přeštení mě to trochu zamrzelo, ale je v tom hodně pravdy. Poslední... Jana-BJ 8.4.2006 19:27:21
To není pravda já stále v rádiu slýchávám RUNAWAY nebo HAVE A NICE DAY... Shenanigans11 8.4.2006 21:00:20
Je pravda, že BJ se už v Česku asi bohužel nedočkáme, i když...uvažova... Tomáš F. 8.4.2006 22:28:19
ono by to chelo spravit poriadnu rockovu skladbu aby prerazili aj tu a... miro 9.4.2006 9:38:50
tak po prve: naozaj nerozumiem co ludia vidia na RS, mna ich "show" do... kristina 9.4.2006 14:23:36
čawte ..ja idem do Linzu ,,tak sa teším :)))) .....ešte mesiac :) ...p... crush 9.4.2006 15:54:25
Tak to mě teda zklamalo.... Až budu slavná ( SM_1 ) a budu dělat ty n... Misunderstood 9.4.2006 21:25:32
Na Bon Jovi v 93 jsem chtěl moc ale z finančních důvodů to nešlo.Byl j... Tomáš 10.4.2006 11:32:52
Je to smutné, že šance vidět BJ u nás je tak mizivá. Já osobně jsem by... Bovinka 11.4.2006 9:43:55
SM_L SM_L SM_L To je hrozne placani !!! Co treba lidi z NDR ? POLSKA ... ALEC JOHN SUCH 11.4.2006 9:59:50
to alec:souhlasím s tebou že je to blbost že by tu jejich sazka či jin... áda 11.4.2006 15:07:27
ja som uz hovorila aj o tom,ze ked boli na strahove, tak to bolo len 3... J`vinka 11.4.2006 17:47:29
Jestli jdou nejaci lidi na Stouny jen proto, ze hrajou uz 40 let, tak ... Verča 11.4.2006 20:37:04
no asi ma teraz zadupete, ale uprimne, ak bych si mala vybrat 13 000 s... kristina 11.4.2006 20:58:03
to Verca: no,esteze ja mam tych mojich co ma beru do linzu SM_E SM_C... J`vinka 11.4.2006 21:30:16
to vinka: jak bereme?zatal ides pjesky, sup-sup, zarabaj na benzin SM_... kristina 11.4.2006 21:46:07
To Jovinka: Ono je to přesně naopak, pár let po revoluci se po celém s... Honza 12.4.2006 7:48:38
To Verča: Tak v okolí trošku zapracuj, určitě nás bude víc SM_D... Marty 12.4.2006 22:31:17
Ty jo, vůbec jsem netušila, že Bob u nich dělá tak dlouho. Musim souhl... Nicki 13.4.2006 11:49:58
Hele ty je znáš jako osobně? ... Misunderstood 13.4.2006 14:11:00
to kristina: ...clovek tolko vdacnosti preukaze a ty furt provokovat b... J`vinka 13.4.2006 16:22:42
je to jako vzdy o penezich a to je smutny. jedu do stuttgartu i kdybyc... Jara 13.4.2006 18:49:43
to vinka: sak to ja z lasky, vies SM_C to Jara: no ja neviem, mna k... kristina 13.4.2006 20:44:36
Tak aby tu nebyly jen negativní informace. Jak jsem slíbil, že si ověř... Honza 13.4.2006 22:07:26
Prodám 2 VIP lístky do INNSBRUCKU 30.05.06, za původní cenu, bez zisku... vendo 13.4.2006 23:11:24
ToNicki: Mozem len potvrdit Obie je trieda mal som moznost ho stretnut... Martin 14.4.2006 12:39:48
To Martin: potvrdit ... urcite Ti to pri foceni Obie skvele ozvucil, z... Dave 14.4.2006 15:31:20
ToDave:No samozrejme...a to iste prajem aj tebe...a ides do MK?, lebo ... Martin 14.4.2006 17:31:57
To Martin: tak to taky dekuji SM_5 Doufam ze to super bude, ikdyz zrus... Dave 14.4.2006 18:34:44
Tak ja neviem ci daco zahraju z These Days ale mohli by...ale podla mn... Martin 14.4.2006 18:57:51
jo Strahov byl parádní a Billy Idol jako předkapelka to byla naprostá ... Robert 16.4.2006 16:32:49
To Vendo: Kolik chceš za ty lístky do Innsbrucku? Teda pokud je ještě ... Dahlia 18.4.2006 8:45:28
Nema niekto volny listok na koncert BJ do Linzu? Kupim !! Najlepsie... jaro 19.4.2006 10:12:50
To jaro: kup, jsou stale v prodeji ;-) Odkaz na zakoupeni je v sekci T... Dave 19.4.2006 10:31:27
SM_L nema dakto suveniri kuopim... pegy 19.4.2006 11:23:12
To Dave : Dakujem za upozornenie, myslel som za Linz je davno vypredan... Jaro 25.4.2006 11:11:34
To Jaro: no ono jeden cas bylo vyprodano, ale jak se blizi cas koncert... Dave 25.4.2006 16:15:24
Možná? Kdyby přijeli (což by přijeli) lidi ze zahraničí, tak by jsme s... Misunderstood 28.4.2006 8:03:57
V Erfutu to taky bylo něco kolem tohoto čísla. Teď jsem ale prohlížel ... Honza 29.4.2006 9:44:10
SM_H... zuzik 29.4.2006 20:21:48
Čekal jsem, že se dočtu nějaké dobré zprávy a ono zase ***** Podle mě ... Pacey 1.5.2006 23:37:15
Myslím,že je to velká škoda.Já bych si koncert nenechala ujít!!!!!!!... MMMartinka 4.5.2006 10:24:57
Zdravím všechny fandy Bon Jovi!! Já bych řekl, že musíme doufat,že ... Roman 25.5.2006 17:31:04
Ahojte všetci! My sme sa práve s mojím drahým Kajom vrátili z konce... Janula 28.5.2006 22:58:40
Já se právě vrátil z Mnichova :)... Petr 29.5.2006 13:27:02
to Petr: tak nam kludne mozes povedat ako bolo? by nas to aj celkom za... kristina 29.5.2006 13:49:26
Zkusim na to napsat recenzi a poslat ji Daveovi. OVšem nevim jestli jí... petr 29.5.2006 14:05:27
to Petr: no tak to znie zaujimavo "hodne moc sklamanej", tak to som zv... kristina 29.5.2006 14:52:29
ale mali ste DryCounty SM_D... J`vinka 29.5.2006 16:30:03
J`vinka: Měli jsme Dry county a ještě při intru jsem si řikal, že to b... Petr 29.5.2006 20:39:27
nuda? a to ja si myslela ze dokazem BJ poriadne zvozit, ale toto je si... kristina 30.5.2006 0:44:54
No taky si nedovedu předstvit nudnej koncert BJ...to vůbec nejde dohro... Zdeňka 30.5.2006 0:53:34
to Zdenka: no ja si to viem predstavit, staci si pustit TLFR koncert ... kristina 30.5.2006 1:27:05
Ja si teda nudnej koncert predstavit nedokazu. Nejlepsi setlist z Evro... Johny 30.5.2006 9:57:37
Určitě. A to to právě hodně podpořilo. Atmosféra na stadionu takřka nu... Johny 30.5.2006 10:52:06
Johny: Ježiš, sorry. Ten předchozí byl samozřejmě ode mě. Zkopíroval j... Petr 30.5.2006 10:53:39
To Petr:V pohode. Podle toho co pises bych to za Stuttgart nevymenil, ... Johny 30.5.2006 11:28:18
no, v mnichove nemali runaway a tie dve akusticke halusky.... no nevie... J`vinka 30.5.2006 17:09:41
...este bolo celkom mile ked Jon behal Richovi po hmatniku, dali,ze so... J`vinka 30.5.2006 17:48:34
Ted jsem dostal echo ještě od dvou lidí, kteří tam byli taky. Shodli s... petr 30.5.2006 17:51:30
Nazdar lidi,hello Johny,oni ty písně mají na každym koncertě jiný,krom... Guiseppe 31.5.2006 18:17:19

vypsat od 1. příspěvku - vypsat od posledního příspěvku - přidat příspěvek
(pokud se klikne na konkrétní příspěvek, dojde k jeho zobrazení na vrcholu stránky)


AKTUÁLNÍ NAHRÁVKY


Nové album

What About Now
(11.3.2013)
koupit album
recenze
texty písní


Nové album

What About Now DELUXE
(11.3.2013)
koupit album
recenze
texty písníNové album

What About Now DELUXE JAPAN
(13.3.2013)
koupit album
recenze
texty písní

Nové album
Richie Sambora

Aftermath Of The Lowdown JAPAN
(12.09.2012)
koupit album
recenze
texty písní

Nové album
Richie Sambora

Aftermath Of The Lowdown EU
(25.09.2012)
koupit album
recenze
texty písní

Výběrové album

Greatest Hits CD
(8.11.2010)
koupit album
recenze
diskuse k albu
texty písní

Nová kniha

When We Were Beautiful
(3.11.2009)
koupit knihu
recenze

Nové DVD

Greatest Hits Video Collection
(29.10.2010)
koupit DVD
recenze


[CNW:Counter]
Podpořte web BonJovi.CZ libovolnou částkou.

bonjovi.cz

Všechna práva vyhrazena.
Copyright (c) 1999-2019 David Vostrý.