Nové album
This House Is Not For Sale
(4.11.2016)
koupit album
recenze
texty písní


2003-05-25, Německo, Erfurt #1


         Tak se mi zase po 2 letech podařilo dostat na koncert Bon Jovi (podruhé v mém životě) a musím říct, že ti co měli tu možnost jet a nevyužili jí udělali největší chybu svého života! Naopak velici lituju ty, co jet chtěli, ale z nějakého důvodu jim to nevyšlo. Každopádně doufám, že příští turné jedete všichni!!!

     Tentokrát jsem využila služeb agentury OZZY A POTKAN, která pořádala na tento koncert zájezd. Odjíždělo se autobusem z Plzně kolem 10. hodiny ráno. Sešlo se tu celkem dost lidí - asi 30. Na to jak se ze začátku nikdo nehlásil to bylo celkem slušný číslo. :o) Poznala jsem se osobně s několika fanoušky, s kterými se znám přes internet. Byla to opravdu velice zajímavá zkušenost a jsem ráda, že jsem měla tu čest. :o) Cesta do Erfurtu trvala kolem 6 hodin, takže jsme dojeli něco po 16.hodině. Trošku jsme se projeli po městě ve snaze najít příslušný stadion a asi 3x jsme se ocitli mimo Erfurt a museli jsme se vracet, ale nakonec jsme stadion přece jen úspěšně našli, ale objevil se nový problém - kde zaparkovat. No nakonec jsme to vyřešili tak, že jsme si vystoupili před stadionem a řidič jel s autobusem zaparkovat někam dál, protože u stadionu jsme neměli šanci. Všude kolem stadionu už bylo plno lidí dychtících se dostat dovnitř a co nejrychleji zaujmout nejvýhodnější místo. Nebudu tady popisovat úmorné čekání před stadionem, každý kdo někdy byl na nějakém koncertě BJ to zná a kdo nebyl, tak ten si to stejně musí zažít sám, aby věděl o čem je řeč. No ale oddaný fanoušek je schopen vydržet téměř cokoliv. :o) Každopádně jsem se dovnitř nakonec dostala a protože letos jsem byla o něco chytřejší a přihlásila jsem se do oficiálního fanclubu moje zápěstí "zdobila" zelenobílá páska, která má tu moc dostat vás co nejblíž podiu do prostoru vyhrazeného pouze pro členy fc a jiné VIP. Opravdu dobrá investice. :o)

     Ještě než vůbec začla hrát předkapela jsem se pomalu propracovala asi do 8. řady přímo naproti Richiemu (ten tam teda tou dobou ještě samozřejmě nebyl). Přede mnou byly převážně o hlavu menší holky, takže výhled byl skvělej. Podium bylo obrovské! Vzadu byla velká černá stěna s mnoha světly, uprostřed byla mega obrazovka, která se skládala z několika částí, které se během koncertu podle potřeby různě rozmísťovaly po stěně a zase spojovaly v jednu velkou obrazovku. Ať už na jednotlivých částech nebo na spojené obrazovce se objevovaly detailní záběry z jeviště, z klipů, z publika a i nějaké další velmi působivé záběry dělané přímo jen pro show.

     Nevím kolik bylo přesně hodin když přišla na podium předkapela LIVE. Ani nevím jak dalece je v Německu známá, ale u nás ji skoro nikdo nezná a tak nikdo moc nevěděl co od nich čekat. Já osobně jsem od nich slyšela jen 1 song a část jiného v jednom pořadu o BJ, v kterém se moderátorka členů BJ ptala, které novější rockové kapely se jim líbí a oni mimojiné jmenovali i LIVE. (Při každém jmenovaném názvu se objevila asi 10-ti sekundová ukázka klipu té příslušné kapely.) Mně se jejich vystoupení líbilo (i když bylo poznat, že s jejich zvukem si někdo trošku pohrál), ale se mnou je ta potíž, že mně se líbí téměř každá rocková/metalová kapela (pokud to teda opravdu není nějaká špatně hrající banda kreténů), která hraje naživo před nějakou mou oblíbenou kapelou zvlášť když jde o Bon Jovi! Myslím si, že byli celkem v pohodě. A zpěvák prokázal i kapku humoru (a nějaké čarodějnické sklony?) při odhánění deště, který měl v úmyslu se asi v půlce vystoupení spustit. (Nakonec si to naštěstí rozmyslel. I přes pozdější Jonovo provokování.) Údělem předkapel je odehrát si svých pár písniček, neočekávat žádné velké nadšené reakce a rychle vyklidit pole pro hvězdy večera. Možná na to mám trošku jiný názor než většina lidí, ale nevidím důvod proč si vystoupení předkapel dostatečně neužít. Vždyť je to vlastně 1 show navíc! Proč si za své těžce vydělané peníze neužít něco "zdarma"? 2 (a víc podle počtu předskokanů) koncerty za cenu jednoho! No nekupte to! ;o) Většina lidí má ještě pořád tendence předskokany vypískávat ať už hrají dobře nebo ne. No ale to jsem se zase dostala někam jinam...vraťme se k tématu. :o) LIVE tedy "vyklidili pole" kolem 8. hodiny večer. Jen se ztratili z dohledu naběhlo na podium asi 20 chlapíků a začlo tryskovou rychlostí chystat scénu pro BJ. Šlo jim to celkem od ruky a tak něco kolem půl 9 bylo vše dokonale ready. :o)

     Fanoušci začínali být čím dál tím více nervóznější. Po chvíli se dole pod podiem objevili povědomé nohy a jiné části těl a to už fanoušci v předních řadách (ti co je zahlédli) nadšeně pískali, tleskali, křičeli atd., takže i ostatním už bylo jasný, že se blíží ta dlouho očekávaná chvíle. BJ na sebe nenechali dlouho čekat a během okamžiku se objevili na scéně. Byli samozřejmě náležitě přivítáni a hned spustili BOUNCE. Od první chvíle bylo jasné, že koncert bude stát za to. Všichni měli zjevně skvělou náladu a okamžitě všechny fanoušky dostali do varu. Mně se zatím podařilo (ani nevím jak) dostat se zase o něco blíž - postupně až do 5. řady, takže témeř stačilo natáhnout ruku (mít ji jak Saxana nebyl by problém :o) ) a dotknout se Richieho. :o) Ze všech vyzařovala taková energie, že okamžitě nabili všechny na celém stadionu a každý hned zapoměl, že je na nohou už od brzkého rána (někteří dokonce už od předešlého dne!) a že ještě před chvílí byl unavenej.

     Jeli jednu pecku za druhou. Po BOUNCE přišlo na řadu klasické YOU GIVE LOVE A BAD NAME, WILD IN THE STREETS a LIVIN´ ON A PRAYER, povedené EVERYDAY, mé oblíbené RUNAWAY a nemohlo chybět ani KEEP THE FAITH. Potom se Richie objevil s dvoukrkou kytarou a svým úžasným kloboučkem :o) a spolu s Jonem se pustili do hymny WANTED DEAD OR ALIVE. Po té se na řadu dostala IN THESE ARMS, velký hit minulého alba IT´S MY LIFE, SOMEDAY I´LL BE SATURDAY NIGHT, JUST OLDER a singlová MISUNDERSTOOD. Každý song byl nadšeně přivítán bouřlivým jásotem a fanoušci by byli schopno odezpívat celé sami. Jon ale moc rád zpívá a tak mu všichni svým hlasem alespoň vehementně pomáhali a občas nás nechal si odzpívat refrén nebo nějakou tu sloku. :o) Jon neustále předváděl svůj vypracovaný zadek a kdykoliv s ním jen trošku zavrtěl fanynky se mohly zbláznit (zajímalo by mě kolik jich vždycky omdlelo ;o) ). Ovšem i jeho taneční kreace stály za to! No však ho znáte, ne? :o) Jeho mimické svaly ovšem taky dostaly zabrat! :o) Je to prostě dokonalý "šouman" každým coulem!

     Tico byl za svýma bicíma trošku hůř vidět, jen mu vykukovala hlava v čepičce. A ještě byl za plexisklem. (Těžko říct proč.) Hugh se pořád usmíval tím svým "Hughovým" způsobem a Dave? Ten se choval jako Dave. :o) Richie si zase neodpustil ty svoje "ksichtečky" a "škleby" při kytarových sólech (on by bez toho snad ani neuměl hrát! :o) ) a všichni se pořád usmívali... Paráda! Během některých songů se na podiu po stranách objevovali fanoušci, kteří už se asi nikdy nebudou umývat, protože si s něma Jon a Richie podali ruce. :o)

     Mým osobním vyvrcholením koncertu bylo když Jon uvedl Richieho, který zazpíval I´LL BE THERE FOR YOU. Richie coby zpěvák odvedl dokonalou práci a hned na pomyslném žebříčku mých oblíbenců vyšplhal již z nejvyšší příčky na ještě vyšší ;o) Až do kosmické výšky :o) Mimochodem právě když zpíval Richie, objevil se na jedné části té velké obrazovky krásný záběr měsíce s okolo letícími hvězdičkami. Potom spustili již zase s Jonem jeho BLAZE OF GLORY. Při HOOK ME UP běžel na obrazovkách zajímavý "film" o nějakým klukovi ve válce jak se pořád snaží se s někým spojit, následovalo BORN TO BE MY BABY, příznačně se hodící I´LL SLEEP WHEN I´M DEAD a jako "poslední" byla starší RAISE YOUR HANDS při níž snad nezůstala ani jedna ruka v klidu!

     Potom se BJ rozloučili a odešli z podia do zákulisí. To ovšem fanoušci nenechali jen tak a vynutili si velký přídavek, takže "klukům" nezbylo nic jiného než se zase hezky vrátit a rozjeli se s HEROES od Davida Bowieho. Připadalo mně, že moc lidí neví o co jde (a i já se musím přiznat, že jsem v první chvíli nevěděla čí je to song), ale většina to znala a někteří si vzpoměli i na slova. Při TWIST & SHOUT se jak BJ tak fanoušci zase pořádně vyřádili. Následovala UNDIVIDED, při které bylo možné vidět velké množství amerických (jak jinak) vlajek. Na obrazovkách bylo možné sledovat smutné záběry událostí z 11. září (myslím, že nemusím nic víc dodávat) a také na černém pozadí v několika řádcích projížděla jména (zřejmě) obětí. Po konci Jon vážným hlasem poděkoval a za chvíli se rozjela CAPTAIN CRASH AND BEAUTY QUEEN FROM MARS, BAD MEDICINE a opravdu už úplně závěrečná SHOUT. Po ní se BJ klasicky rozloučili tím, že udělali vepředu řadu, vzali se za ruku a uklonili se.

     Když už definitivně opustili jeviště na velké obrazovce jsme ještě měli možnost shlédnout velmi kratičký "filmeček" asi tak 3 nebo 4 pohledů na každého člena. Opravdu zábavné. (např. Jon s koblihama ma očích atd.) Co dodat? Jsem moc ráda, že jsem mohla jet a být u toho všeho a v žádném případě nelituji peněz, které na to padly! (A že jich nebylo málo!) Opravdu to stálo za to! Ještě dalších 14 dní jsem chodila s přiblblým, blaženým úsměvem jako idiot. :o) Jediná věc co mě trošku kazila radost byla chřipka, která mě zlobila asi od středy před koncertem, ale ani ta mě nemohla zastavit! :o) BON JOVI FOREVER!

autor(ka): Saša (RipSambora@seznam.cz)

zpět na výběr recenzíAKTUÁLNÍ NAHRÁVKY


Nové album

What About Now
(11.3.2013)
koupit album
recenze
texty písní


Nové album

What About Now DELUXE
(11.3.2013)
koupit album
recenze
texty písníNové album

What About Now DELUXE JAPAN
(13.3.2013)
koupit album
recenze
texty písní

Nové album
Richie Sambora

Aftermath Of The Lowdown JAPAN
(12.09.2012)
koupit album
recenze
texty písní

Nové album
Richie Sambora

Aftermath Of The Lowdown EU
(25.09.2012)
koupit album
recenze
texty písní

Výběrové album

Greatest Hits CD
(8.11.2010)
koupit album
recenze
diskuse k albu
texty písní

Nová kniha

When We Were Beautiful
(3.11.2009)
koupit knihu
recenze

Nové DVD

Greatest Hits Video Collection
(29.10.2010)
koupit DVD
recenze


[CNW:Counter]
Podpořte web BonJovi.CZ libovolnou částkou.

bonjovi.cz

Všechna práva vyhrazena.
Copyright (c) 1999-2019 David Vostrý.